Alışveriş sepetiniz boş!

Rhino 3D yazılımını satın aldıktan sonra lisans kaydı yapmanını 3 farklı yolu vardır:

 • Rhino Hesabı ile Lisanslama– Cloud Zoo – Dünya’nın neresinde olursanız olun, lisansınıza erişiminiz hesabınıza giriş yaptığınız anda mümkün.
 • Tekil Bilgisayar Lisanslama – Rhino yazılımını sadece yüklediğiniz bilgisayara lisanslayabilirsiniz.
 • Yerel Ağ ile Lisanslama – LAN Zoo – Yerel ağınızda oluşturacağınız bir lisans havuzu ile tüm Rhino lisanslarınızı bu havuzda barındırabilirsiniz.

Bulut üzerinde tanımlı lisanslama yöntemi olan Cloud Zoo bir çok kullanıcı için en iyi lisanslama yöntemidir:


Bulut Lisanslama

Rhino 8’de bulut lisanslama Cloud Zoo olarak anılır ve bir Rhino hesabı oluşturmanız ve bu hesaba lisans anahtarınız tanıtmanız ile aktif olur. Cloud Zoo lisans yönetiminin faydalarını sıralamak gerekirse:
 • Cloud Zoo, Rhino hesapları üzerinden yönetilen ücretsiz bir lisans yönetim sistemidir.
 • Bireysel kullanıcılar için, basitçe Rhino’yu kullanırken Rhino Hesabına giriş yapmak yeterlidir. Bu vesile ile Rhino 3D’yi hesabınıza giriş yaptığınız herhangi bir bilgisayarda kullanabilirsiniz.
 • Şirketler ve okullar için, Cloud Zoo lisans dağıtımını oldukça basitleştirmektedir. Böylesi büyük kuruluşlar Cloud Zoo hesapları üzerinde bir lisans havuzu oluşturarak ilgili lisansları kuracakları takımlar ile paylaşabilirler.
 • Çevrimiçi veya çevrimdışı çalıştırılabilir. Lisansınız için ekstra doğrulama yapmaya gerek yoktur. Bu sayede hiç bir zaman lisanssız kalmazsınız.
 • Lisanslama sabit bir internet bağlantısı olmadan -belirli periyotlarla- çalışır.
 • McNeel lisans sunucusunun yönetiminden ve güvenliğinden sorumludur.

Bulut Lisanslama Yönetiminde Takımlar

Şirketler ve okullar, Cloud Zoo sayesinde takımlar kurabilirler. Bir Takım, Zoo lisans yönetiminde kendisi için tanımlanmış olan lisansa erişimi olan kullanıcı grubunu ifade eder.

Domain – Alan Adı – Bağlantılı Takımlar

Geniş çaplı kullanıcı grupları, bir şirketin alan adı (örneksite.com veya .com.tr gibi) ile ilişkilendirme yöntemiyle kolayca yönetilebilir. Bu şekilde aynı alan adı uzantısı ile açılmış tüm e-posta hesapları herhangi bir davet veya e-posta doğrulaması olmadan otomatik olarak takıma dahil olacak ve lisanslara erişebilecektir. Alan adı bağlantılı takımlarda kullanıcıları bir merkezden yönetmek için özel doğrulama yöntemleri (Google Authenticator, Active Directory veya One Login gibi) kullanılabilir. Takımınızı alan adı ile bağlamak için hesabınıza giriş yapın.

Cloud Zoo Seçenekleri

 • Bir Rhino hesabı oluşturun.
 • Cloud Zoo ile hesabınıza lisans anahtarını ekleyin.
 • Cloud Zoo ile hesabınızdan lisans kaldırın.
 • Cloud Zoo ile takımınızı oluşturun.

Tekil Bilgisayar Lisanslama

Tekil Bilgisayar lisanslama yöntemi, Rhino lisansınızı yazılımı kurduğunuz bilgisayara gömer ve o bilgisayara sabitler. Lisansınızı başka bir bilgisayara taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilk yüklediğiniz bilgisayardan Rhino lisansını kaldırıp yeni bilgisayara yüklemektir. Eğer birden fazla bilgisayarda lisans kullanımı istiyorsanız Cloud Zoo kullanmanız gerekecektir.

 Yerel Ağ ile Lisanslama

LAN Zoo sunucu yazılımı özel bir ağda yer alan sunucuya yüklenebilir ücretsiz bir yazılımdır. LAN Zoo yerel ağınızda yer alan bilgisayarlara lisans havuzuna erişim ve lisans kullanım hakkı verebileceğiniz merkezi bir lisans yönetim sistemidir. Evden veya uydu bağlantısı ile erişim için VPN bağlantısı gereklidir. Daha detaylı bilgi için LAN Zoo websitesini inceleyin.


RhinoCenter Akademi | Rhino 3D Eğitim Merkezi
Rhino 3D ile birlikte parametrik tasarım aracı olan Grasshopper 3D ve organik formlu geometriler oluşturmak için geliştirilen SubD - SubDivision - Mod...
Rhino 7 Webinar | Neler Yeni_?
Robert McNeel & Associates tarafından geliştirilen Rhinoceros 3D yazılımının son sürümü olan Rhino 7'de önceki sürümlerden farklı olarak geliştiri...