Giyim - Suyun Elektrolizinden Esinlenilerek Üretilen Gömlek

4 Haziran 2015

3B Modelleme, 3B Tarama ve 3B yazdırmanın parça parça ve çok farklı sektörlerde kullanımına bir çoğumuz aşinayız. Gel gelelim, moda sektöründe teknoloji iyiden iyiye kendisini hissettirmeye başladı.

Tabi işin içinde Rhino da var! Olmazsa olmazımız.

Melbourne merkezli XYZ Workshop'un kurucuları Lim Kae Woei ve Elena Low uluslararası 3 boyutlu yazıcılarla moda ürünleri yarışmasında birincilik ödülü aldılar. Yarışmaya katılım şartları, ortaya çıkacak ürünün sürdürülebilir kullanımı olması ve özellikle ilham kaynağı olarak su kullanılması idi.

İkilinin, suyun kullanıldığı teknolojiler ile ilgili onca araştırmadan sonra en çok ilgilerini çeken konu suyun hidrolizinden oluşan hidrojen ve sudan elden edilen temiz enerji olmuş. Zaten bu merak arkadaşları altta fotoğrafını gördüğünüz, bölüm bölüm delikli ve içi dolu kürelerden oluşan üst giyim ürününü tasarlamaya yönlendirmiş.

Tasarım detayları ile devam ediyoruz. İçi boş olan küreler, dolu olan parçalarla zıtlık yaratarak dantel şeklinde bir doku oluşturuyor.

Ürün bu tasarım detayları ile birlikte incelendiğinde geleneksel Çin giysisi olan cheongsam'a da oldukça benziyor, dolayısıyla teknoloji ile gelenekselin bir araya getirilerek modernize edildiği bir ürün yaratılmış diyebiliriz.


Tasarımcılar deseni elde etmek için Kinect Sensör kullanarak bir vitrin mankeninin 3 boyutlu nokta bulutu olarak çıkartmışlar. İşte tam da burada Rhino devreye giriyor, bu elde edilen nokta bulutu datasını mesh formatına çevirmişler. Desenleri bir terzi edasıyla Rhino 3D ile oluşturmuşlar. Son olarak 26 farklı kesitten oluşan ve toplamda yazıcıdan 170 saatte çıkan bir ürün elde edilmiş.
XYZ Workshop'un hedefi "bu gibi giyilebilir ürünler yaratmak için pahalı ve büyük 3B yazıcılara ihtiyacınız olmadığını kanıtlamak" olmuş.
Fotoğraflar: Memento Inc. Model: Amarantha Rayne Makeup & Hair: Suggar Beauty

Kaynak: DesignMilk